2124/552
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 303”. Spisebord med plade af teak og krydsbensstel af eg med messingbøjler. Udført hos Andreas Tuck, Odense. H. 72. L. 160. B. 85,5.
Litteratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog 1959.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag