12039/54
Profilportræt af den ægyptiske farao Akhenaten, 18. dynasti. Gipsafstøbning, 20. årh 21×21.
Originalen findes på Altes Museum i Berlin.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 24. september 2020
Vurdering
Hammerslag