899/​1538

Jørgen Høj (f. 1925)

Spisebord af røget eg, massivt stel med ovale ben. Formgivet og udført 1951 hos snedkermester Thorald Madsen, med plakette herfra. H. 71. L. 180. B. 90.

Dette bord blev tegnet til- og præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1951. Kopi af original kvittering medfølger.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 182–183.

Brugslitage herunder ridser og mærker, pletter blandt andet i træoverfladen

Design, 10. december 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag