872/​1004

Egon Fischer (f. København 1935, d. 2016)

“Skulptur på flade”, 1962. To relieffer. Begge sign. og dateret på bagsiden. Patineret jern monteret på hvidmalede træplader. Hver H. 59. B. 40. D. ca. 23. (2)

Udstillet: Kunstcirklerne, 1963 (det ene relief med label på bagsiden). Proveniens: Kunstnerens familie. Ikke tidligere udbudt til salg.

De to relieffer hører til kunstnerens tidligste skulpturelle værker fra hans tid på Eks-Skolen i København. “Egon Fischer var udøvende musiker, før han blev billedkunstner, og spillede fortsat på mange instrumenter, bl.a. til festerne på kunstskolen. En sæson havde han også været optaget på Birger Bartholins Balletskole. Fra klokken fire eller fem hver morgen arbejdede han for Remington Skrivemaskinefabrik. Før kontorerne åbnede, tog han ud med en stor lædertaske, hvori han havde instrumenterne til at rense skrivemaskiner og foretage småreparationer. Han skrev digte, når han skulle afprøve maskinerne. I sommeren 1961 havde han opholdt sig i Århus og havde malet bybilleder og landskaber, men derefter bevægede Fischer sig fra maleriet over relieffet til jernskulptur (...) 1961–62 arbejdede Fischer sig fra et kubistisk præget flademaleri på masonitplader til plader, hvor de malede flader blev erstattet af metaltråd og metalplader, inspireret af formerne fra skrivemaskinerne. Han debuterede med disse værker på Kunstnernes Efterårsudstilling i 1962” (Lars Morell: “Broderskabet”, København 2009, p.p. 39–40).

Malerier og grafik, 7. juni 2017

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK