Foto endnu ikke klar
879/​279

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

Købt af Fuglsang Kunstmuseum i maj 2018.

“Leonora Christina i Maribo Kloster”. Hun ses stående i profil i færd med at læse i Bibelen. Sign. 19 KZ 14. Olie på lærred. 72×63.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 709. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 1113, omtalt s. 485 og afb. s. 507.

Udstillet: Den Hirschsprungske Samling, “Ære være Leonora”, 2006 nr. 45, afb. s. 31 og på katalogets forside.

Proveniens: Grosserer P. Jensen.

Om maleriet skriver Danneskjold-Samsøe: “'Leonora Christina i Maribo Kloster' (er) bygget over Sætningen 'Grevindens fornemmeste Occupation var Gudsfrygt'. Interiøret er Atelieret med dets brogede ting, Skikkelsen staar i Profil mod Vinduet, den virker betydelig og alvorlig, ypperligt karakteriseret som gammel Kvinde”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2018

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK