2008/761
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to pers. sofa med ben af eg. Sider og hynder i ryg og sæde betrukket med rødbrunt skind. Model 2212. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 158. D. 81.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag