2008/​761

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående to pers. sofa med ben af eg. Sider og hynder i ryg og sæde betrukket med rødbrunt skind. Model 2212. Formgivet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 158. D. 81.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK