2040/60
Skulptur af udskåret og mørkpatineret træ i form af mand, prydet med hovedsmykke og kæder af skaller. 20. årh. H. 161.
Hjembragt fra Polynesien i 1970'erne.
Større revner i træet. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
Vurdering
Hammerslag