2413/9074
Joseph Christian Lillie (f. København 1760, d. Lübeck 1827)
Dansk Louis XVI konsol af forgyldt og bemalet træ med buet profileret plade af hvid marmor, tunget sarg dekoreret med forskellige maskaroner, runde tilspidsede ben med snoede bånd. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 69. B. 67. D. 49.
Marmorpladen har hårrevner. Det nederste af benene er manglende. Konsollen har antagelig været ti cm højere. Ridser og mærker. Brugsslitage.
Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
31 bud