873/​984

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“American Foundation”. Fritstående skrivebord med stel af stålrør, “sko” af sortlakeret træ. Top samt sidemonteret bakke beklædt med sort skind. Venstre side med blålakeret kasette med seks skuffer i front. Udført ca. 1952 hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. H. 71,5. B. 70. L. 140/175. Bakke: 35×41,5.

Proveniens: Arne Jacobsen ved arv til hans kone Jonna Møller, ved arv til hendes barnebarn Thomas Dreyer, ved arv til hans børn, oldebørn af Jonna Møller.

Rud. Rasmussen etiket utydeligt nummereret.

Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Jacobsen”, ill. og omtalt s. 388.

Arne Jacobsen tegnede i 1952 dette bord til American-Scandinavian Foundations kontorer i New York, hvor det indgik i et møblement, der også omfattede en hvilestol og et lavt såkaldt tebord. Møblerne var udført i forkromede stålrør og dampbøjet krydsfiner med yderfinér i røget palisander. Det samlede møblement var en gave fra Burmeister & Wain og udført af Rud. Rasmussens Snedkerier.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK