C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
4 skitsebøger med bypartier, arkitektur- og figurstudier fra Norge, Danmark, Sverige og Skotland samt diverse kommentarer og noter. Bly og vandfarve på papir. Usigneret. Dateret 1850'erner-1870'erne. Bladstørrelse ca. 9×15 cm. - 11,5×19 cm.
Papiret er let gulnet. Mindre misfarvninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
17 bud