2015/162
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Ni egnsfigurer af bemalet bronze. Stemplet monogram. H. 13–14. (9)
Damer: Salling, Amager, Fanø, Ærø og Ringkøbing.
Herrer: Mors, Randers egnen, Røsnæs og Amager.
Mindre afskalninger. Ringkøbing med slitage på forklæde. Kvinde fra Amager med krakeleringer i ansigt. Almindelig brugsslitage. Nogle sortmalede sokler med slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud