Foto endnu ikke klar
883/​389

Terrin med underfad af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, dekoration i form af rocailler og kæmninger, låg med gennembrudt knop i form af kongekrone, en side graveret med spejlmonogram for arveprins Knud og arveprinsesse Caroline Mathilde, den anden side graveret med datering 8–9-1933 i spejlmonogram form, to støbte hanke, hævet på fire volutte ben. Underfad med hvælvet spejl, fanekant med gravering “Fra Den Danske Store Landsloge”. A. Michelsen, København 1933. Vægt 4576 gr. L. 38 cm.

Proveniens: Arveprins Knud og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark, som fik terrinen i bryllupsgave i 1933; datteren H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK