2437/726
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Sidebord af palisander med underliggende hylde af flet samt skjult skuffe integreret i sarg. Opsat på tilspidsende ben. Model 35. Udført hos Haslev Møbelfabrik. 1960'erne. H. 50. L. 50. B. 35.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud