2446/614
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/2”. Bordlampe med stel af bruneret messing, gennemgående afbryder af brun bakelit, fod af ducolakeret metal, gul/hvid overskærm af zink, mellem- og underskærm gulmat glass. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 48.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Afskalninger. Manglende maling på underskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering