Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2466 g. (84)
Bestående af: 12 middagsknive med kort skaft, 12 middagsgafler, 6 frokostknive med langt skaft, 6 frokostgafler, 10 geléskeer, 4 lange pålægsgafler, 6 frugtknive, 12 kagegafler, 12 kaffeskeer, 2 smørknive, 1 lagkagekniv, 1 kageske, 1 kanapéske, 2 små serveringsskeer L. 16,6., 2 flaskeåbnere med langt skaft, 1 sukkerske, 1 serveringsske L. 20., 1 agurkesalatsæt, 1 sauceske, 1 steggaffel, 2 saltskeer.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. På et større antal dele mangler oxidering ved ornamentik for enden af skaft.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
12 bud