Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Bamsestolen”. Øreklapstol med negle af teak og ben af eg. Sædehynde og dybthæftet ryg betrukket med rød/hvidternet uld. Model AP 19. Formgivet 1951. Udført hos AP-stolen, København.
Stolen blev præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum 1952.
Litteratur: Johan Møller Nielsen. “Wegner en dansk Møbelkunstner”, 1965, side 70.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, side 164.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen. “Den store danske møbelguide”, 2005, side 329.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Betræk med smuds.
Moderne kunst og design, 28. april 2015
14 bud