2449/​80

Kaminur af forgyldt bronze med plaketter af porcelæn dekoreret i farver og guld med blomster, figurer og ovalt portræt, hvid emaljeurskive med romertal. Værk mrk. G'de Medialle D'honneur, Japy Freres & Cie. Louis XVI form, 19. årh. H. 38. B. 31.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og Pendul medfølger. Bagbeklædning mangler. Afslag på urskive. Klokke mangler.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?