2103/527
Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
“Gylden Landskab”, 1948–49. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 86×100.
Original stand. Lille stødmærke/ujævnhed i øverste højre hjørne.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud