1413/592
“Amalie”. Bestik af sterlingsølv, med skafter af hhv. orange- og hvidemaljeret metal. Udført og stemplet hos Hans Hansen. (80)
Bestående af: 8 middagsknive, 8 middagsgafler, 8 frokostknive, 8 frokostgafler, 8 dessertskeer, 8 theskeer, 12 kaffeskeer, 12 kagegafler, 1 stor serveringsske, 3 mellem serveringsskeer, 2 små serveringsskeer, 2 steggafler,
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
15 bud