1950/279
Engelsk salver af sterlingsølv, med fliget fane, prydet med bladguirlande og perlebort, hævet på tre claw-on-ball fødder. Bund graveret Otto C. Rehling. Mester Richard Rugg, London 1775. Vægt 945 g. Diam. 31,5 cm.
Proveniens: Bankdirektør og politiker Otto Christian Rehling (1812–1892), født i Trankebar. Søn af guvenør i Trankebar, Johannes Rehling (1775–1841). Herefter i familien.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag