1950/​279

Engelsk salver af sterlingsølv, med fliget fane, prydet med bladguirlande og perlebort, hævet på tre claw-on-ball fødder. Bund graveret Otto C. Rehling. Mester Richard Rugg, London 1775. Vægt 945 g. Diam. 31,5 cm.

Proveniens: Bankdirektør og politiker Otto Christian Rehling (1812–1892), født i Trankebar. Søn af guvenør i Trankebar, Johannes Rehling (1775–1841). Herefter i familien.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK