1831/1229
Perle- og diamantsmykkesæt af 14 kt. guld bestående af vedhæng og et par ørestikker hver prydet med kulturperle omkranset af talrige brillantslebne diamanter. Kæde af forgyldt sterlingsølv medfølger. L. 1,8 pog 46 cm. Perlediam. ca. 7,5 mm. Diam. ca. 10,5 mm. (4)
Fremstår med minimale alders- og brugsspor.
Smykker, 1. august 2018
Vurdering
Hammerslag
19 bud