2044/248
Tabatiere af porcelæn, dekoreret i farver, udvendig med strøblomster, indvendig i låg med sceneri med ruin, personer og sejlskibe. Montering af forgyldt messing. Ej mærket. 19. årh. H. 4,5 cm. L. 8,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag