2346/557
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31/3”. Fritstående tre-pers. sofa med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med lyst farvet skind. Formgivet 1958. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. L. 200.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nypolstret.
Moderne kunst og design, 14. november 2023
Vurdering
Hammerslag
18 bud