900/​47

Gerdt Dittmers (f. Hamborg ?, d. sst. ca. 1672)

Købt af Kongernes Samling i marts 2021.

Portræt af Frederik III (1609–1670) stående i hel figur i fransk modedragt med bredt gehæng, overdådig brug af sløjfer og bånd samt store nedfaldende kravestøvler. På hans venstre side et bord med rødt klæde, hvorpå kronregalierne, som i dsg befinder sig på Rosenborg. Usigneret. Olie på lærred. 202×110.

Proveniens: Gesandt, kammerherre Herluf Zahle (I873–1941).

Bruun Rasmussen auktion 330, 1975 no. 252, afb. frontispicen. Her erhvervet af nuværende ejers familie. Hidrørende fra en dansk herregård.

Gerdt Dittmers tilhørte en kunstnerslægt fra Hamborg og var formentlig bror til maleren og grafikeren Heinrich Dittmers (Ca. 1625–1677). Gerdt Dittmers arbejdede i Danmark i 1650'erne.

Seller informs: Krakeleret i overfladen. Enkelte områder langs ramme med afskalning.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK