2441/​20

Engelsk Georg III standur i kasse af egetræ, skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter af forgyldt bronze, forsølvet timekrans med romer og arabertal, værk med bemalet månefase, dato- og sekundviser. Kasse dekoreret med intarsia, svanehalstop og kannelerede søjler med monteringer af messing. Sign. Thomas Green, Liverpool. Cirka 1800. H. 213. B. 48. D. 25.

Optræksnøgler, nøgle, to lodder og pendul medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Aarhus

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?