2132/​823

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

“LC4”. Chaiselong med stel af forkromet stål, base af sortlakeret metal. Løs hynde i sæde og ryg betrukket med ponyskind, nakkehynde med sort skind. Udført hos Cassina, Stemplet nr. 27800. L. 155.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Hår på skind slidt af nogle steder.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK