2446/522
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Søpapegøje af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen, ej stemplet. H. 17,5.
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Enkelte stødmærker og afskalninger i bemaling. Ene vinge med et par revner i træet.
Vurdering
812354 |