2022/546
Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)
Et sæt på tre cylinderformede pendler med skærme af klart akryl og sort- og orangelakeret metal. Udført hos Lyfa. H. inkl. ophæng 40. (3)
Tilsvarende bl.a. ophængt i Radiohuset, København.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med nogle buler. Nogle uoriginale skruer. Senere sort lakering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag