2022/​546

Simon P. Henningsen (f. Gentofte 1920, d. København 1974)

Et sæt på tre cylinderformede pendler med skærme af klart akryl og sort- og orangelakeret metal. Udført hos Lyfa. H. inkl. ophæng 40. (3)

Tilsvarende bl.a. ophængt i Radiohuset, København.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med nogle buler. Nogle uoriginale skruer. Senere sort lakering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK