1632/​1201

Rolex

Damearmbåndsur af sterlingsølv. Mekanisk værk med manuelt optræk. Hvid porcelænsskive med sorte visere og timemarkører. Optrækskrone af messing. Urets diameter ca. 29 mm. Ca. 1914–18.

Dette ur har engelsk lødighedsstempel og Wilsdorf & Davis (W&D) stempel i bagkassen. Alfred Davis var Hans Wilsdorfs svoger og med til at grundlægge Rolex i London. Værk og bagkasse endvidere stemplet Rolex.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Smykker, 10. august 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK