Skarprettersværd/bysværd 1700–1750 med stor pæreformet knop i messing, læderbeklædt rillet trægreb, ret parerstang i messing, ca. 84 cm. lang dobbeltægget klinge med stump od dekoreret på begge sider med ætset delvist forgyldt dekoration forestillende nederst en kronet sol og øverst en måne? omgivet af bladslyng. Sværdet er antagelig et værdighedstegn, da der ikke er bøddelsymbolik på klingen.
Grebets læder er meget tørt og en del af overfladen mangler. Klingen er anløben. OBS: der fordres fremvisning af en gyldig blankvåbentilladelse fra politiet for at dette emne kan udleveres.
Våben, 3. maj 2009