Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Le Futur du Passé”. Sign. Jorn 71, 41/75. Udgivet af Atelier Clot, Paris. Trykt hos Clot, Bramsen et Georges, Paris. Træsnit i farver. Lysmål 75×55.
Litteratur: Van de Loo 402.
Monteret i antik fransk bladsølvramme.
God original stand. Undersøgt i rammen. Papiret er let gulnet med lidt overfladiske ridser, små håndteringsspor og meget små misfarvninger.
Grafik og editioner, 16. april 2024