1816/140
Skotsk George III standur i kasse af mahogni. Værk med sekund- og datoangivelse. Skive af messing. Signeret William Dobbrie, Falkirk. 18. årh.s slutn. H. 220.
Almindelige alders- og brugstegn. Lodder, pendul samt optræksnøgle og nøgle til dør medfølger.
Ældre malerier og møbler, 16. april 2018
Vurdering
Hammerslag