2420/851
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Y-stolen”. Sæt på fire armstole af eg. Sæde udspndt med flettet papirgarn. Formgivet 1949. Udført hos Carl Hansen & Søn. (4)
To sædehynder betrukket med sort skind medfølger.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Papirgarn med pletter.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
13 bud