2131/​279

“Blå Blomst” samling af porcelæn, kaffekande J. Chr. Hansen 1803–12; tepotte Daniel Høyer 1814–1864; firsidet underkop; tedåse, 1780; lille ovalt fad Lars Hansen; flødepotte, Lars Hansen 1775–1808; fem par kopper Raben Svardalyhn 1779–1814. Den kongelige Porcelainsfabrik, 18.-19. årh. (11)

Kaffekande med afslag på top rand og hank med revne, Tepotte tud repareret, lille fad med revne, flødepotte limet låg og skår mangler, ene kaffekop med afslag på top kant

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag