1951/623
Fog & Mørup
“Kongelys”. Bordlampe med stel og kegleformet top af bruneret messing, skærm af akryl, trykknapafbryder. Udført hos Fog & Mørup i 1950erne. H. 42. Diam. 34.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 10, oktober 1951, i annonce
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Smuds. Ledning egnet til udskiftning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag
31 bud