1805/64
Lauritz Mikkelsen (f. Erikslund, Hesslunda 1879, d. Saltofte ved Assens 1966)
Markarbejdere. Sign. monogram 35. Tusch, bly og vandfarve på papir. Lysmål 24×33,5.
Landskab fra Saltoften. Usigneret. Tusch, bly og akvarel. 23,5×33,5. (2).
Misfarvninger. Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018
Vurdering
Hammerslag