2311/​725

Ebba Carstensen (f. Västra Kvärnstorp, Skåne 1885, d. København 1967)

Model, 1962. Sign. Ebba Carstensen; sign. med datering på bagsiden. Olie på lærred. 87×97.

Ebba Carstensen er i sin tid en velrespekteret kunstner, der deltager i mange udstillinger. Hun modtager forskelligartet undervisning i Danmark og i Paris og læser dertil på Det Kongelige Danske Kunstakademi. Hun opnår i sin levetid mange anerkendelser i form af store legater, bliver det første kvindelige medlem af Decembristerne og er del af akademirådet. Efter hendes død i 1967 stilner omtalen af hende, og hun får ikke samme omtale som for eksempel sine gamle studiekammerater Jais Nielsen og Olaf Rude - eller andre af medlemmerne fra Decembristerne.

Carstensen er repræsenteret på en række kunstmuseer som Statens Museum for Kunst, AROS, Skive Kunstmuseum, Vejle Kunstmuseum, Esbjerg Kunstmuseum med flere. Hun modtager Eckersbergmedaljen og Thorvaldsenmedaljen.

Mindre krakeleringer samt afskalninger.

Moderne kunst og design, 14. marts 2023

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK