Dansk empire kammerstage med lyseslukker samt ej tilhørende lysesaks af sølv. Kammerstage bund punslet med ejerinitialerne CAL samt vægtangivelse “Med Vog 26 lod 3 qt”. Mester Franciscus Kozlowsky, København 1807 samt Claus Brun Alberts, ca. 1800. Vægt i alt 368 g. H. 11,5 cm. L. 15,5 cm. (2)
Chr. A. Bøje: Danske guld og sølv smedemærker, 1979, bd 1, begge dele står nævnt under respektive mestre s. 205 og 202.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for at lyseslukkeren er den originale (ustemplet). Lysesaks med bøjet spids.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
18 bud