872/​184

Altona Louis XVI kommode af nøddetræ og poleret træ og forgyldt træ, svungen plade af marmor, front med tre skuffer hvor imellem forgyldte kanneleringer, flankeret af kannelerede afskårne hjørner og ben. 18. årh.s slutning. H. 83. B. 72. D. 42.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK