Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 27” og “AP 29”. Højrygget lænestol samt skammel med ben og armlæn af eg. Sider, sæde, ryg samt nakkepude og skammel betrukket med grønt uld. Formgivet 1954. Udført hos AP-Stolen. (2)
Model pæsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 27. Litteratur: Noritsugu Oda: “Hans J. Wegner's 100 Chairs”, s. 183.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lænestol med kraftig slitage på betræk, ryg med porøst skum, ben med overflade ridser. Skammel med borehul i ene ben, betræk med pletter. Generelt god stabil stand.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015