Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Fritstående kommode af massiv eg. Front med 12 skuffer i variende størrelser samt hvidlakeret udtræksplade. Greb af messing. Formgivet 1936. Udført 1930erne. H. 80,5. B. 116,5. D. 45.
Model tegnet til Sønderborg Statshospital.
Litteratur: “Tidsskrift for danske sygehuse”, 15. aargang, nr. 10, maj 1939. Afb. s. 122
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Top med skjolder, lak med slitage. Laminat med flere krakeleringer samt blåt mærke. Bemærk: skuffer binder. Nøgle medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
33 bud