2043/​847

“Streol”. Lænestol med stel af stålrør udspændt med rød gummi. Formgivet 2001. Nummer 2 udaf 5. Signeret på bagside. H. 200 B. 64. D. 2,5 cm.

Stolen som ikke er der før man sætter sig i den. Et eksemplar af stolen er solgt til Trapholt Muesum i Kolding, samt et eksemplar til Museum of Women in Arts, Washington DC.

Udstillet: 2001: The exhibition “Elastik”, Kunstindustrimuseet. 2002: “La Tradition de Demain - Innovation au Quotidien”, Maison du Danemark, Paris. 2003: “Transformation Exhibit”, Parsons School of Design, New York. 2003: “Designkroppen”, Trapholt. 2004: “Cool Nordic - Hot Women Designes”, National Museum of Women in the Arts, Washington DC. 2005: “World EXPO”, Tokyo.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Revne i gummi i bund

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag