818/​52

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Erhvervet af Skovgaard Museet i marts 2011.

Studier af sten og træstubbe. Usigneret. Betegnet Hellebæk 7. Sept. 1858 - Malet ind under Ung (?) Skov. Betegnet bagpå: “Disse Studier af Prof. P. C. Skovgaard hidrører fra Niels Skovgaards Dødsbo af 3. April 1939. Solgt mig af Fru J. Skovgaard”. Olie på lærred. 21×62.

Malerier, 1. marts 2011

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK