Foto endnu ikke klar
893/​696

Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)

“Portræt”. Sign. Freddie -32; sign. på bagsiden Freddie med titel og årstal. Olie på lærred. 68×68

Udstillet: “Wilhelm Freddie”, retrospektiv udstilling, Konsthallen, Göteborg, 1–23. april 1967, kat. nr. 4. Udstillet: “Wilhelm Freddie”, retrospektiv udstilling, Henie - Onstad Kunstcenter, Oslo, Aarhus Kunstmuseum & Amos Andersons Konstmuseum, Helsinki, 1974–1975, kat. nr. 4, gengivet side 27. Udstillet: “De Danske”, Liljevalchs, Stockholm og Malmö Konsthall, 1984–1985, kat. nr. 52, gengivet side 64.

Note : Kunstneren Flemming Rosenfalck opbyggede som sekretær og daglig leder for foreningen “Kunst på Arbejdspladsen” en omfattende, vigtig og næsten retrospektiv samling af Wilhelm Freddies værker. Denne blev som de øvrige Kunst på Arbejdspladsen udstillinger vist et utal af gange på forskellige virksomheder. Wilhelm Freddies afdeling havde samlebetegnelsen “Udstilling 30” og omfattede ikke mindre end 17 værker af Freddie, hvoraf dette “Portræt” fra 1932 havde nr. 4. I veneration over for Flemming Rosenfalck malede Freddie i 1960 “Portræt af maleren Flemming Rosenfalck”.

Referencer til udstillinger og proveniens er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK