1412/​1175

Tre smykkesæt af forsølvet og forgyldt metal bestående af treradet safir- og perlehalskæde prydet med kulturperler og facetslebne safirer, safirarmbånd og et par safirørestikker, toradet rubinhalskæde prydet med facetslebne rubiner, rubinarmbånd og et par rubinørestikker, Kvartshalskæde prydet med lilla kvarts og vedhæng med talrige facetslebne klare sten, et par ørestikker prydet med talrige klare sten samt to ringe prydet med kvarts og agat. L. ca. 40 cm. 15 cm. 1, 2–3 cm. Str. 57 og 53. Ca. 2013 (12)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Kan fremstå farve- og klarhedsforbedret.

Smykker, 19. marts 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK