Louis Marcussen (Ovartaci) (f. Ebeltoft 1894, d. Århus 1985)
Interiør med figurer, recto et verso. To spejlvendte surrealistiske kompositioner samlet i én ramme. Sign. Louis Concales. Akvarel og gouache på papir. Lysmål hver 55×37.
Proveniens: Kompositionen er tydeligvis baseret på indtryk fra det værelse, som gjorde det ud for Louis Marcussens hjem på hospitalet i Risskov. Louis Concales var et af Marcussens mange alter egos og en af de vigtige poler i hans kunstneriske virke. De to kompositioner er i deres grundopbygning identiske, men rummer ved nærmere eftersyn flere detaljemæssige forskelle ligesom de forskellige lys- og skyggevirkninger dokumenterer Marcussens høje tekniske niveau.
Undersøgt i ramme. Let bølget papir.
Moderne kunst og design, 20. juni 2023
42 bud