2049/773
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Justérbar bordlampe af messing. Skærm af plisseret akryl. Model 338. Udført hos Le Klint. H. 71.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skrue på top er skæv. Skærm med defekter, pletter og smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud