1950/324
Vaseformet hovedvandsæg af sølv, prydet med flusser af rødt glas. Mester Ulrich Stallknecht, Borgerskab Horsens 1826. Vægt ca. 45 gr. Danmark 19. årh., første halvdel. H. 10 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Balsamgemme-låg graveret med senere ejerinitialer H. BrN. S. M. A. P. D. 1834. Indvendig svampehuskant med bule/trykket. Bagerst større flusse med afslag.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud