861/​34

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

Portræt af kunstnerens søster Conradine Feilberg i salen på Kastellet. Sign. C. K. 1830. Olie på lærred. 94×64.

Emil Hannovers fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 46.

Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 45.

Jørgen Folmers og Iben Froms fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 45.

Udstillet: “Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr. 1026.

Kunstforeningen, "Fortegnelse over Købkes Malerier, 1912 nr. 45.

Kunstforeningen, “Christen Købke”, 1953 nr. 29.

Statens Museum for Kunst, “Christen Købke 1810–1848”, 1996 nr. 45, gengivet s. 65.

Litteratur: Peter Beck, “Nikolaj Laurentius Feilbergs levnedsløb og kredsen omkring ham”, Herning 1981 s. 19.

Proveniens: Givet som bryllupsgave til søsteren Conradine og svogeren Nicolaj Laurentius Feilberg til deres bryllup 1830. Pastor, dr. phil. H. F. Feilberg (1901, 1912). Efterkommere til den portrætterede til i dag.

Conradine var C. Købkes yndingssøster, derfor kunne intet mindre end et helfigursportræt være godt nok til hende.

Ejer ønsker maleriet udleveret mellem Jul og Nytår i Havnen. Maleriet står i maleri-afdelingens kopi-rum. Den tilhørende kasse af træ er hos de blå, Havnen. Ejer skal se maleriet og overvære, at de blå lægger det i kassen igen og lukker den.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag